Desfășurarea activităților incluse în Sărbătorile Iașului

 

Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” obişnuieşte să organizeze în perioada Sărbătorilor Iaşului o serie de manifestări educaţionale menitesă atragă cât mai mulţi iubitori de carte, săpromoveze noile servicii de bibliotecă și lectura în școli și licee. Astfel, pe parcursul primelor două săptămâni din luna octombrie s-au derulat acţiuni ca vernisaje, lansări de carte, concursuri,  întâlniri-dialog, expoziţii de carte sau de fotografie.

Primul eveniment din cadrul Sărbătorilor Iaşului, „Biblioteca  în viaţa ieşenilor”, a avut loc în Parcul Palas, la data de 5 octombrie şi a inclus festivitatea de premiere pentru Concursul „Autori: copiii! – lumea ca metaforă și culoare”, printre alte activităţi: concert muzică uşoară şi clasică, recital poezie, personaje din operele lui I. L. Caragiale, ateliere de creaţie prin tehnici artizanale, proiecţie PowerPoint cu prezentarea bibliotecii, expoziţii şi lansări de carte. Au urmat „Dimineţile autorilor”, din cadrul proiectului Scriitori în şcoli, fiind invitaţi scriitori ieşeni de seamă, la Liceul cu Program Sportiv şi Colegiul Naţional Emil Racoviţă (10 octombrie), apoi Deschiderea festivă a Filialei de Carte „Otilia Cazimir”, la Palatul Copiilor, cu inaugurarea noului Centru Internet (11 octombrie) şi concursul „Cuvioasa Parascheva în conştiinţa creştinilor” – ediţia a IV-a, între elevi cu deficienţe de vedere şi elevi de la licee din Iaşi, la Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi. În perioadele 9-13 şi 11-12 octombrie au putut fi vizionate expoziţiile: „Colinele Iaşului în imagini” – albume şi cărţi din colecţiile Bibliotecii Judeţene „Gh. Asachi”, expuse la Consiliul Judeţean, respectiv „Pledoarie pentru Iaşi portretul oraşului prin desen şi cuvânt” – desene şi eseuri, la Şcoala „Ionel Teodoreanu”.

Parteneri la aceste acţiuni: Primăria Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi, Palatul Copiilor, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi, Uniunea Artiştilor Plastici Iaşi, Ateneul Tătăraşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Comisia de Cultură a Consiliului Judeţean Iaşi.

Reclame

Lista premianţilor la Concursul „Autori: copiii! – lumea ca metaforă și culoare”

 

Premii pentru creație literară

Poezie

Premiul I:

Rusu Dorin, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Drăjgan Mihaela, cl. a II-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Pavel Luiza Ștefania, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul II:

Lateș George, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Ciocan Elena, cl. a  II-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Drilea Georgiana, cl. a III-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Iacob Ioana Daiana, cl. a III-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Gânguț Elena Daniela, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Martin Iulia, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul III:

Manole Ștefana, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Ghionea Anda-Maria, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Achiţei Ionuț Teodor, Grădinița „IRIS” Iași

Premiul I:

Teodorescu Simina Ioana, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță”

Vărăreanu Teodor Bogdan, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Lăzărescu Adriana Maria, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Ghicajanu Alexandra, cl. a VIII-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Nohai Claudiu, cl. a VIII-a, Şc. cu clasele I-VIII,Nr.2, Piatra Neamț

Premiul II:

Blăjuți Ștefan, cl. a VI-a, Șc. „Alecu Russo”

Ignat Ana-Maria, cl. a VI-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Olteanu Alina –Nicoleta, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Cernat Veronica, cl. a VI-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Gabor Narcisa, cl. a VI-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul I:

Axinte Ramona Mihaela, cl. a XI-a, Colegiul Național „C. Negruzzi”

Fluturel Antia Ștefana, cl. a IX-a, Col. Naț. de Artă  „Octav Băncilă”

Moței Ștefan, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul II:

Vâlceanu Daniel, cl. a IX-a, Palatul Copiilor Iași

Asofiei Roxana, cl. a X-a, Col. Naț. „C. Negruzzi”

Cernescu Marius, cl. a XII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Stan Corina Roberta, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Iftimie Iulia Alexandra, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul III:

Cioclu Mirela Gabriela, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Radu Ionela, cl. a XII-a, Palatul Copiilor Iași

Rotariu Andra, cl. a IX-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” – Piatra Neamț

Nuțu Irina, cl. a IX-a, Col. Naț. „Calistrat Hogaș” – Piatra Neamț

Ilca Dragoș, cl. a XI-a, Colegiul Național de Informatică – Piatra Neamț

Proză

Premiul I: 

Titienari Alexandru, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Oțel Vladimir, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Bârsan Nicoleta, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Premiul II:

Condurache Sabina Maria, cl. a III-a, Lic Teoretic „V. Alecsandri”

Cotea Mara, cl. a III-a, Lic. Teoretic „V. Alecsandri”

Tamaș Andrei, cl. a III-a, Palatul Copiilor Iași

Premiul III:

Loghin Adelina, cl. a IV-a, Palatul Copiilor Iași

Ghițescu Ecaterina, cl. a II-a, Palatul Copiilor Iași

Florică Medeea, cl. a II-a, Palatul Copiilor Iași

Premiul I:

Patriche Miruna, cl. a VIII-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Ionescu Ilinca Theodora, cl. a VIII-a, Şc. cu clasele I-VIII, Nr.2, Piatra Neamț.

Premiul II:

Ganea Luiza, cl. a V-a, Șc. „Ștefan cel Mare” Dancu – Iași

Premiul III:

Arghire Oana, cl. a V-a, Șc. „Ștefan cel Mare” Dancu – Iași

Premiul I:

Cașcaval Amalia, cl. a X-a, Col. Naț. „Mihai Eminescu”

Chicoș Raluca Ștefana, cl. a IX-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Premiul II: 

Humă Laura, cl. a IX-a, Palatul Copiilor

Eseu

Premiul I:  

Andrei Mădălina Elena, cl. a VIII-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Borș Diego, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Premiul II:

Andrei Sofia Milena, cl. a III-a, Lic. Teoretic „V.Alecsandri”

Premiul III:

Horeanu Ioana Cătălina, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul I: 

Mihailov Alexandra, cl. a VIII-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Chiruță Iustina, cl. a VII-a, Şc. cu clasele I-VIII Nr.2 – Piatra Neamț

Premiul II:

Roșu Sorana Ioana, cl. a VI-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Ursachi Răzvan Cătălin, cl. a VIII-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Lăzărescu Raluca Ioana, cl. a VIII-a, Col. Naț. „C. Negruzzi”

Premiul III:

Cășuneanu Andrei Dan, cl. a VIII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță”

Premiul I:  

Miron Mihnea, cl. a IX-a, Col. Naț. „Mihai Eminescu”

Premiul II:    

Matei Bianca, cl. a X-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Rotariu Andra, cl. a IX-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” Piatra Neamț

Premiul III: 

Șalaru Giulia, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Premii pentru cercuri și cenacluri literar-artistice

Premiul I: 

Cenaclul literar „Dimitrie Ghica” Comănești, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Cenaclul literar „Eurocultin”, Sc. cu clasele I-VIII Nr.2 – Piatra Neamț

Cercul de pictură „Prietenii culorilor”, Șc. „V. Conta” Iași

Cercul de Pictură, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Premiul II:

Cenaclul literar „Luceafărul”, Gr. Șc. „D. Popa ” Mogoșești

Premii pentru debut în volum

Poezie: Roșu Flavian Mihnea, cl. a XII-a, Colegiul Național de Informatică  Piatra Neamț

Proză: Popuțoaia Ruxandra, cl. a XII-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” Piatra Neamț

Premii pentru Reviste Școlare

Premiul I:

Revista „Lyceum”Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Revista Hașdeenii 22 Șc. „B. P. Hașdeu”

Revista  „Junior” Universitatea „Al. I.Cuza”

Premiul II:

Revista „Generația 9”Școala Nr. 2, Piatra Neamț

Premiul III:

Revista „Rug”Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Premii pentru Creație Plastică

Premiul I: 

Sbera Andrei, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Strîmbu Andrada, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Butnariu Cosmin Ștefan, cl. a III-a,  Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Niță Daria, cl. a IV-a A, Șc. „Alecu Russo”

Cimpean Andra, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Frincu Beatrice, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Premiul II:

Aldea Ilinca, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Brînzanu Teodora Delia, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Marcu Eduard, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Gavrilovici David, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Tănase Romina, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Iftinuță Nicoleta Gabriela, cl. a IV-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul III:

Iordăchioae Miruna, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Grecu Radu, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Grădinaru Evelin, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Stanila Raluca, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Hordilă Andreea Alessandra, cl. a IV-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul I: 

Pendefunda Elleny, cl. a V-a, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă”

John Elizabeth Patricia, cl. a V-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Grosu Teodora, cl. a VI-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Condrea Bogdan, cl. a VIII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Pricop Denisa, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul II: 

Crețu Cristina, cl. a V-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Ciorobea Alexandra, cl. a VI-a A, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Matei Denisa, cl. a V-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Benescu Sabina, cl. a V-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Trufanda Ștefan, cl. a VI-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Teleman Maria, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul III:

Cîmpineanu Ioana, cl. a V-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Nistor Ariana, cl. a VI-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Munteanu Teodora, cl. a V-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul I:

Chițescu Dragoș, cl. a IX-a, Gr. Șc. „Nicolina”

Sava Mădălina, cl. a IX-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Bîrzu Alexandra, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Florea Simona, cl. a X-a Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul II:

Samson Elena, cl. a X-a, Gr. Șc. „Nicolina”

Premii pentru Grafică

Premiul I: 

Bosînceanu Alexandra Olguța, cl. a XI-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Tican Lenuța, cl. a XI-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Alecsa Eleonora, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul II:  

Nechifor Dan, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Niamțu Angel, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Achion Monica, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Dorneanu Simona, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul III:

Fotache Roxana, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Vezeteu Ioana, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Amarandei Alessandro, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Marile Premii

Marele Premiu pentru Grafică: Leoba Daniel, cl. a XI-a, Colegiul Național de Artă  „Octav Băncilă”

Marele Premiu pentru Pictură: Cercul de Pictură „N. N. Tonitza”, Șc. „B. P. Hașdeu”

Marele Premiu pentru Literatură: Stoleru Georgiana Ingrid, cl. a IX-a, „Colegiul Național”

Activităţile din perioada Sărbătorilor Iaşului/Premierea la Concursul „Autori: copiii! – lumea ca metaforă și culoare”

 

Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” obişnuieşte să organizeze în perioada Sărbătorilor Iaşului o serie de manifestări educaţionale menite să atragă cât mai mulţi iubitori de carte, să promoveze noile servicii de bibliotecă și lectura în școli și licee. Astfel, pe parcursul primelor două săptămâni din luna octombrie se vor derula acţiuni ca vernisaje, lansări de carte, concursuri,  întâlniri-dialog, expoziţii de carte sau de fotografie.

Primul eveniment din cadrul Sărbătorilor Iaşului, „Biblioteca  în viaţa ieşenilor”, va avea loc în Parcul Palas, la data de 5 octombrie şi va include festivitatea de premiere pentru Concursul „Autori: copiii! – lumea ca metaforă și culoare”, printre alte activităţi: concert muzică uşoară şi clasică, recital poezie, personaje din operele lui I. L. Caragiale, ateliere de creaţie prin tehnici artizanale, proiecţie PowerPoint cu prezentarea bibliotecii, expoziţii şi lansări de carte. Vor urma Dimineţile autorilor, din cadrul proiectului Scriitori în şcoli, ce va avea ca invitaţi scriitori ieşeni de seamă, la Liceul cu Program Sportiv şi Colegiul Naţional Emil Racoviţă (10 octombrie), apoi Deschiderea festivă a Filialei de Carte „Otilia Cazimir”, la Palatul Copiilor, cu inaugurarea noului Centru Internet (11 octombrie) şi Concursul „Cuvioasa Parascheva în conştiinţa creştinilor” – ediţia a IV-a, între elevi cu deficienţe de vedere şi elevi de la licee din Iaşi, la Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi (12 octombrie). În perioadele 9-13 şi 11-12 octombrie vor putea fi vizionate expoziţiile: „Colinele Iaşului în imagini” – albume şi cărţi din colecţiile Bibliotecii Judeţene „Gh. Asachi”, ce va fi la Consiliul Judeţean, respectiv Pledoarie pentru Iaşi portretul oraşului prin desen şi cuvânt – desene şi concurs de eseuri, la Şcoala „Ionel Teodoreanu”.

Parteneri la aceste acţiuni: Primăria Iaşi, Consiliul Judeţean Iaşi, Palatul Copiilor, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi, Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi, Uniunea Artiştilor Plastici Iaşi, Ateneul Tătăraşi, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Comisia de Cultură a Consiliului Judeţean Iaşi.

Programul activităţilor incluse în „Sărbătorile Iaşului” – octombrie 2012

 

Vineri, 5 octombrie 2012

10.00 – 16.00, Parcul Palas

  • Biblioteca  în viaţa ieşenilor

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, Palas Iaşi. Parteneri: Consiliul Judeţean Iaşi, Palatul Copiilor, Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi

Miercuri, 10 octombrie 2012

11.00 – 12.00, Liceul cu Program Sportiv, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”

  • Dimineţile autorilor, în cadrul proiectului Scriitori în şcoli. Invitaţi: scriitori ieşeni

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi

Parteneri: Inspectoratul Şcolar Judeţean, Uniunea Scriitorilor din România

Joi, 11 octombrie 2012

11.00, Palatul Copiilor

  • Deschiderea festivă a Filialei de Carte „Otilia Cazimir”

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi

Vineri, 12 octombrie 2012

11.00, Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi

  • Cuvioasa Parascheva în conştiinţa creştinilor, ediţia a IV-a. Concurs cu temă religioasă între elevi cu deficienţe de vedere şi elevi de la licee din Iaşi.

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, Asociaţia Nevăzătorilor din România – Filiala Iaşi. Parteneri: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Marţi-Sâmbătă, 9-13 octombrie 2012

10.00, Consiliul Judeţean Iaşi

  • Colinele Iaşului în imagini. Expoziţie de carte din colecţiile Bibliotecii Judeţene „Gh. Asachi” Iaşi.

Organizatori: Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, Comisia de Cultură a Consiliului Judeţean Iaşi

Joi-Vineri, 11-12 octombrie 2012

11 – 12 octombrie 2012,Şcoala „Ionel Teodoreanu” Iaşi

  • Pledoarie pentru Iaşi – portretul oraşului prin desen şi cuvânt. Expoziţie de desene şi concurs de eseuri.

Organizator: Şcoala „Ionel Teodoreanu” Iaşi

Parteneri: Casa Corpului Didactic Iaşi, Ateneul Tătăraşi, Muzeul Literaturii Române Iaşi, Biblioteca Judeţeană „Gh. Asachi” Iaşi, Şcoala „D. A. Sturdza” Iaşi, Şcoala „Al. cel Bun” Iaşi