Lista premianţilor la Concursul „Autori: copiii! – lumea ca metaforă și culoare”

 

Premii pentru creație literară

Poezie

Premiul I:

Rusu Dorin, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Drăjgan Mihaela, cl. a II-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Pavel Luiza Ștefania, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul II:

Lateș George, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Ciocan Elena, cl. a  II-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Drilea Georgiana, cl. a III-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Iacob Ioana Daiana, cl. a III-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Gânguț Elena Daniela, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Martin Iulia, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul III:

Manole Ștefana, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Ghionea Anda-Maria, cl. a IV-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Achiţei Ionuț Teodor, Grădinița „IRIS” Iași

Premiul I:

Teodorescu Simina Ioana, cl. a VII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță”

Vărăreanu Teodor Bogdan, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Lăzărescu Adriana Maria, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Ghicajanu Alexandra, cl. a VIII-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Nohai Claudiu, cl. a VIII-a, Şc. cu clasele I-VIII,Nr.2, Piatra Neamț

Premiul II:

Blăjuți Ștefan, cl. a VI-a, Șc. „Alecu Russo”

Ignat Ana-Maria, cl. a VI-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Olteanu Alina –Nicoleta, cl. a V-a, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Cernat Veronica, cl. a VI-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Gabor Narcisa, cl. a VI-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul I:

Axinte Ramona Mihaela, cl. a XI-a, Colegiul Național „C. Negruzzi”

Fluturel Antia Ștefana, cl. a IX-a, Col. Naț. de Artă  „Octav Băncilă”

Moței Ștefan, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul II:

Vâlceanu Daniel, cl. a IX-a, Palatul Copiilor Iași

Asofiei Roxana, cl. a X-a, Col. Naț. „C. Negruzzi”

Cernescu Marius, cl. a XII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Stan Corina Roberta, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Iftimie Iulia Alexandra, cl. a IX-a, „Clubul Copiilor” – Comănești

Premiul III:

Cioclu Mirela Gabriela, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Radu Ionela, cl. a XII-a, Palatul Copiilor Iași

Rotariu Andra, cl. a IX-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” – Piatra Neamț

Nuțu Irina, cl. a IX-a, Col. Naț. „Calistrat Hogaș” – Piatra Neamț

Ilca Dragoș, cl. a XI-a, Colegiul Național de Informatică – Piatra Neamț

Proză

Premiul I: 

Titienari Alexandru, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Oțel Vladimir, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Bârsan Nicoleta, cl. a III-a C, Șc. „Alecu Russo”

Premiul II:

Condurache Sabina Maria, cl. a III-a, Lic Teoretic „V. Alecsandri”

Cotea Mara, cl. a III-a, Lic. Teoretic „V. Alecsandri”

Tamaș Andrei, cl. a III-a, Palatul Copiilor Iași

Premiul III:

Loghin Adelina, cl. a IV-a, Palatul Copiilor Iași

Ghițescu Ecaterina, cl. a II-a, Palatul Copiilor Iași

Florică Medeea, cl. a II-a, Palatul Copiilor Iași

Premiul I:

Patriche Miruna, cl. a VIII-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Ionescu Ilinca Theodora, cl. a VIII-a, Şc. cu clasele I-VIII, Nr.2, Piatra Neamț.

Premiul II:

Ganea Luiza, cl. a V-a, Șc. „Ștefan cel Mare” Dancu – Iași

Premiul III:

Arghire Oana, cl. a V-a, Șc. „Ștefan cel Mare” Dancu – Iași

Premiul I:

Cașcaval Amalia, cl. a X-a, Col. Naț. „Mihai Eminescu”

Chicoș Raluca Ștefana, cl. a IX-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Premiul II: 

Humă Laura, cl. a IX-a, Palatul Copiilor

Eseu

Premiul I:  

Andrei Mădălina Elena, cl. a VIII-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Borș Diego, cl. a III-a, Șc. „Alecu Russo”

Premiul II:

Andrei Sofia Milena, cl. a III-a, Lic. Teoretic „V.Alecsandri”

Premiul III:

Horeanu Ioana Cătălina, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul I: 

Mihailov Alexandra, cl. a VIII-a, Col. Naț. „Emil Racoviță”

Chiruță Iustina, cl. a VII-a, Şc. cu clasele I-VIII Nr.2 – Piatra Neamț

Premiul II:

Roșu Sorana Ioana, cl. a VI-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Ursachi Răzvan Cătălin, cl. a VIII-a, Gr. Șc. „D. Popa” Mogoșești

Lăzărescu Raluca Ioana, cl. a VIII-a, Col. Naț. „C. Negruzzi”

Premiul III:

Cășuneanu Andrei Dan, cl. a VIII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță”

Premiul I:  

Miron Mihnea, cl. a IX-a, Col. Naț. „Mihai Eminescu”

Premiul II:    

Matei Bianca, cl. a X-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Rotariu Andra, cl. a IX-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” Piatra Neamț

Premiul III: 

Șalaru Giulia, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Premii pentru cercuri și cenacluri literar-artistice

Premiul I: 

Cenaclul literar „Dimitrie Ghica” Comănești, Șc. „Dimitrie Ghica” – Comănești

Cenaclul literar „Eurocultin”, Sc. cu clasele I-VIII Nr.2 – Piatra Neamț

Cercul de pictură „Prietenii culorilor”, Șc. „V. Conta” Iași

Cercul de Pictură, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Premiul II:

Cenaclul literar „Luceafărul”, Gr. Șc. „D. Popa ” Mogoșești

Premii pentru debut în volum

Poezie: Roșu Flavian Mihnea, cl. a XII-a, Colegiul Național de Informatică  Piatra Neamț

Proză: Popuțoaia Ruxandra, cl. a XII-a, Colegiul Național „Petru –Rareș” Piatra Neamț

Premii pentru Reviste Școlare

Premiul I:

Revista „Lyceum”Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Revista Hașdeenii 22 Șc. „B. P. Hașdeu”

Revista  „Junior” Universitatea „Al. I.Cuza”

Premiul II:

Revista „Generația 9”Școala Nr. 2, Piatra Neamț

Premiul III:

Revista „Rug”Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”

Premii pentru Creație Plastică

Premiul I: 

Sbera Andrei, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Strîmbu Andrada, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Butnariu Cosmin Ștefan, cl. a III-a,  Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Niță Daria, cl. a IV-a A, Șc. „Alecu Russo”

Cimpean Andra, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Frincu Beatrice, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Premiul II:

Aldea Ilinca, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Brînzanu Teodora Delia, cl. a III-a, Lic. Teoretic „Vasile Alecsandri”

Marcu Eduard, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Gavrilovici David, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Tănase Romina, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Iftinuță Nicoleta Gabriela, cl. a IV-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul III:

Iordăchioae Miruna, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Grecu Radu, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Grădinaru Evelin, cl. a IV-a, Șc. „Alecu Russo”

Stanila Raluca, cl. a III-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Hordilă Andreea Alessandra, cl. a IV-a, Șc. „V. Conta” Iași

Premiul I: 

Pendefunda Elleny, cl. a V-a, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă”

John Elizabeth Patricia, cl. a V-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Grosu Teodora, cl. a VI-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Condrea Bogdan, cl. a VIII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Pricop Denisa, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul II: 

Crețu Cristina, cl. a V-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Ciorobea Alexandra, cl. a VI-a A, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Matei Denisa, cl. a V-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Benescu Sabina, cl. a V-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Trufanda Ștefan, cl. a VI-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Teleman Maria, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul III:

Cîmpineanu Ioana, cl. a V-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Nistor Ariana, cl. a VI-a, Șc. „Andrei Mureșanu” – Ploiești

Munteanu Teodora, cl. a V-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul I:

Chițescu Dragoș, cl. a IX-a, Gr. Șc. „Nicolina”

Sava Mădălina, cl. a IX-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Bîrzu Alexandra, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Florea Simona, cl. a X-a Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul II:

Samson Elena, cl. a X-a, Gr. Șc. „Nicolina”

Premii pentru Grafică

Premiul I: 

Bosînceanu Alexandra Olguța, cl. a XI-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Tican Lenuța, cl. a XI-a, Col. Teh. „Ion Holban”

Alecsa Eleonora, cl. a VII-a, Șc. „B. P. Hașdeu”

Premiul II:  

Nechifor Dan, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Niamțu Angel, cl. a X-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Achion Monica, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Dorneanu Simona, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Premiul III:

Fotache Roxana, cl. a VIII-a, Lic. Teoretic „Al. I. Cuza”

Vezeteu Ioana, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Amarandei Alessandro, cl. a II-a, Șc. „V. Conta” Iași

Marile Premii

Marele Premiu pentru Grafică: Leoba Daniel, cl. a XI-a, Colegiul Național de Artă  „Octav Băncilă”

Marele Premiu pentru Pictură: Cercul de Pictură „N. N. Tonitza”, Șc. „B. P. Hașdeu”

Marele Premiu pentru Literatură: Stoleru Georgiana Ingrid, cl. a IX-a, „Colegiul Național”

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s